Monitoring społeczny to forma korzystania z praw obywatelskich i realizowania obywatelskich obowiązków. Jako właściciele mienia państwowego, mamy prawo i powinniśmy wiedzieć, co się z nim dzieje. Na tym blogu będę informowała o prowadzonych przeze mnie monitoringach. Zachęcam do takich działań każdego, kto czuje się mieszkańcem swojej gminy.
niedziela, 5 lutego 2017
99. Rada Osiedla Kijewo - tematu ciąg dalszy
Postanowiłam odpowiedzieć na komentarze radnego osiedla Kijewo,p. Tomczyka oddzielnym postem, by zebrane w nim uwagi nie umknęły, tym bardziej, że odpowiedź jest dość obszerna. Uwagi radnego możecie przeczytać pod poprzednim postem. Przy okazji - bardzo dziękuję za odzew.
Moim zdaniem podstawowym problemem Rady Osiedla Kijewo, a przez analogię zapewne przynajmniej niektórych innych RO jest brak wiedzy o tym, jakie regulacje prawne ich dotyczą. Nie zakładam, że to, co dzieje się w RO Kijewo to brak życzliwości, czy szykany, ale właśnie brak wiedzy.
Nigdzie nie napisałam, że ktoś mnie chciał wyrzucić z dyżuru. Zostałam na spotkaniu przyjęta z dużą życzliwością, uśmiechem, a kiedy wyjaśniłam, dlaczego na spotkanie dotarłam, obecni na spotkaniu członkowie RO zainteresowali się zarówno tematem dostępu do informacji, jak też innymi kwestiami prawnymi. Zostałam zaproszona na kolejne spotkania. Zadziwiło mnie dokładne wypytywanie kim jestem i kogo reprezentuję, które moim zdaniem spowodowane było właśnie brakiem wiedzy, że każdy mieszkaniec nie tylko miasta, ale Polski może na takie spotkanie przyjść i pytać. Dziwna była także prośba o dokonanie adnotacji na liście obecności - poza imieniem i nazwiskiem. Uważam, że po wyjaśnieniach, które nastąpiły PO tym fakcie, członkowie RO nie będą takich adnotacji wymagali od innych gości. Prośby te były bardzo grzeczne i uprzejme, absolutnie nie było to ostre nagabywanie, nie padło też ani jedno zdanie typu: jak pani nie powie, to won ze spotkania. Czułam się tam osobą mile widzianą od początku, do końca. Nawet mimo że byłam sprawczynią przedłużenia się całego spotkania. To gwoli wyjaśnienia.
A teraz odniosę się do komentarza p. Waldemara Tomczyka, bo chciałabym, żeby pewne rzeczy były sprecyzowane dokładnie.
Ad. 1.
Jeśli RO nie ma sprzętu, a jest on potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, to wypadałoby, by go zakupiła - są przecież fundusze na działanie Rady Osiedla. To dotyczy także skanera. Skoro mieszkańcy sygnalizują, że potrzebują udostępniania nagrań, to ja osobiście, jako radna, nagrywałabym i udostępniała. Jest to bardzo dobra praktyka jawnościowa, która może wpłynąć na aktywizację mieszkańców. Uważam, że tylko dyktatorskie RO, takie, które same chcą o wszystkim decydować będą ograniczały dostęp mieszkańców do wiedzy o tym, co się dzieje na osiedlu. Podkreślam - RO nie ma obowiązku nagrywania spotkań i udostępniania nagrań, ale każdy może przyjść, spotkanie RO nagrać i nagrania te udostępnić. Jeśli RO nagrywa spotkania, to też ma obowiązek na wniosek nagrania udostępnić.
Kolejna sprawa. Jeśli celem nagrywania jest sporządzenie rzetelnego protokołu, to przydałoby się, by te protokoły były rzeczywiście rzetelne, czyli by spisać każde zdanie z dyskusji. Protokoły ze spotkań RO Kijewo, z którymi miałam okazję się zapoznać są bardzo lakoniczne. Na pewno nie ma w nich wszystkich wypowiedzi i kontrowersji wokół tematów. No chyba, że nie ma tam żadnych dyskusji, ludzie przychodzą, mówią i wychodzą... To wtedy przepraszam za niesłuszne domniemanie niepełności sprawozdań. I znów - trudno to zweryfikować, bo nie ma dostępu do nagrań.
Ad. 2.
Bardzo mi przykro, ale nie interesuje mnie, jaka temperatura panuje w siedzibie RO Kijewo. W interesie radnych osiedlowych jest zapewnienie sobie dobrych warunków pracy i jeśli im na tym nie zależy, to to naprawdę nie jest mój problem. Mieszkańcy mają prawo zapoznać się z dokumentami i otrzymać odpowiedź na swoje wnioski, bez względu na to, jaka temperatura panuje w siedzibie RO i czy radni uznają ich aktywność za "zarzucanie wnioskami", czy za zwykłą aktywność społeczną. Jeśli nie mogą/nie chcą robić tego w siedzibie RO, mogą z papierami pojechać do urzędu miasta i tam sobie poskanować. Natomiast bez względu na to, jak bardzo im się nie podoba ten pomysł, mają obowiązek udostępniać informacje na wniosek. Nawet nie koniecznie na wniosek mieszkańca osiedla. Na każdy wniosek. Nawet z Radomia. Jeśli im się ten obowiązek nie podoba, uważają, że to uciążliwe, zawsze mogą zrezygnować z pełnionej funkcji. Z tego, co wiem, nikt ich do kandydowania nie zmusił - sami się zgłosili. I jeśli (niezgodnie z prawem) odmawia się wysyłania skanów, należy się liczyć się z tym, że trzeba będzie dokumenty udostępnić w siedzibie RO i przygotować się do tego.
" Ustawa o Dostępie do Informacji Publicznej nie wymaga nigdzie, aby pracujący społecznie radni udostępniali informację skanując ją na własnym sprzęcie i korzystając z prywatnego internetu" - rzeczywiście. Ustawa o dostępie do informacji publicznej wymaga jedynie, by pracująca społecznie Rada Osiedla udostępniała informacje. Nie obrażając nikogo - ogarnięty radny powinien zadbać, by mieć sprzęt do działania i wypełniania obowiązków.
"Wszystkie pozostałe pisma nie objęte Ustawą o Ochronie Danych Osobowych mogą zostać udostępnione do wglądu w przewidzianym ustawowo terminie i to jest przez radnych realizowane". Bardzo mi przykro, ale Rada Osiedla ma obowiązek udostępnić każde pismo. Nie może odmówić udostępnienia, uzasadniając odmowę tym, że nie ma go jak zanonimizować (czyli w większości przypadków zakryć adres nadawcy, pozostawiając jego imię i nazwisko). Jak pisałam w punkcie 1 - Rada Osiedla ma mieć sprzęt niezbędny do działania. Skaner/kopiarka to podstawa.
Jeśli zaś chodzi o odpowiadanie na wnioski w innych sprawach, nie wymagających anonimizacji, to sam przewodniczący przyznał, że nie odpisuje na wszystkie wnioski. Jedna z obecnych na spotkaniu pań mówiła, że kilkukrotnie wysyłała prośby o udostępnienie informacji drogą mailową i nie dostała na nie żadnej odpowiedzi, więc wysłała taki wniosek listem poleconym. Odpowiedź na wniosek o udostępnienie informacji musi nastąpić. Nie można takiego wniosku "olać". Bez względu na to, czy jest wysłany mailem, czy listem poleconym. Na odpowiedź jest 14 dni. Po tym terminie, jeśli nie otrzyma się odpowiedzi, można składać skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność. W napisaniu skargi pomaga Sieć Obywatelska Watchdog Polska na stronie
https://porady.siecobywatelska.pl/
Dlatego bardzo mi przykro - Rada Osiedla ma tak działać, żeby informacje udostępniać. Dla przykładu napiszę, że Rada Osiedla Niebuszewo-Bolinko na mailowy wniosek o udostępnienie informacji dotyczącej organizowanego na osiedlu festynu odpowiedziała mi w ciągu czterech godzin od jego wysłania. I udzieliła mi wnioskowanej informacji, a nie odpisała "pocałuj nas w tyłek".
Ad. 3
Jeśli na stronie internetowej dedykowanej Radzie Osiedla są poszukiwane przez mieszkańca informacje, można mu odpowiedzieć na wniosek wysyłając link do konkretnej informacji. To jest pełnoprawna odpowiedź.
"Sprawa dostępu do uchwał, sprawozdań i protokołów - wszystkie te dokumenty umieszczane są na stronie internetowej Rady na bieżąco". Ostatni protokół na stronie dedykowanej Radzie Osiedla Kijewo jest z dnia 3.11.2016. Czyli od listopada ubiegłego roku nie odbyło się żadne spotkanie Rady Osiedla Kijewo. Natomiast ostatnia umieszczona uchwała jest z dnia 24.11.2016, dotyczy rozbudowy SST. To w ramach czego została podjęta? Spotkania towarzyskiego? Nie chcę, by to wyglądało na czepianie się, bo nie to jest celem mojego bloga, a jedynie zwracam uwagę, że warto sprawdzić, czy rzeczywiście wrzucone dokumenty na niej wylądowały, jeśli się twierdzi, że tam jest wszystko na bieżąco i aktualnie.
Ad.4
""Wrogie obozy" - to nie są wrogie obozy, w Kijewie mamy fantastycznych mieszkańców, jest natomiast kilka osób związanych z byłą radą osiedla, które kontestują wiele działań obecnej rady".
Napisałam o swoich odczuciach. Być może właśnie nieprawidłowy przepływ informacji i brak wiedzy są przyczyną owej kontestacji? Dla mnie wyraźnie brakuje dialogu, dyskusji opartej na argumentach, bo kiedy przechodzi się do konkretów, nie widziałam kłopotu z porozumieniem się. Mieszkańcy mają prawo do własnego zdania, części może się podobać jedno rozwiązanie, innym drugie, a właśnie w ramach spotkań Rady Osiedla powinni wypracować wspólne stanowisko. Używając argumentów, przekonując się do swoich racji. Jak widać z protokołów - dyskusji nie ma. Są oświadczenia. No chyba, że w protokołach nie ma wszystkich informacji...
Odnoszę wrażenie (może mylne, bo z jednego spotkania), że obecność osób trzecich pomaga tonować emocje. Na spotkaniu, na którym byłam, kiedy określono konkretny problem (festyn z okazji Dnia Dziecka), obie "strony" podeszły do niego bardzo konkretnie i wyglądało na to, że problemów z porozumieniem się nie będzie.
Ad. 5
Bardzo cieszy aktywność mieszkańców Kijewa i ich zaangażowanie. Prawdopodobnie to właśnie jest powód sukcesów osiedla w ramach SBO, bo świadomy mieszkaniec wie, że od niego zależy, jak będzie wyglądała okolica, w której żyje.
Ad pozostałe
Sam wpis pana Tomczyka jest dowodem, że radni (a przynajmniej niektórzy) interesują się tym, co się dzieje na osiedlu - bardzo to doceniam. Bardzo dziękuję za komentarz. Mam nadzieję, że przekazane przeze mnie informacje pomogą w działaniu nie tylko w Kijewie. Jawność i przejrzystość naprawdę pomagają - łączą, aktywizują, gwarantują sukcesy w działaniach. Moja wizyta na pewno nie była ostatnia, ale pewnie zanim wrócę do Kijewa, odwiedzę też inne RO. Chciałabym mieć rzetelną wiedzę na temat tego, jak jawnie i przejrzyście działają.
Jeśli chodzi o wpis Adama - także rozumiem jego obawy, ale tutaj chciałam wszystkich kolejny raz uspokoić - naprawdę spotkanie przebiegło miło i sympatycznie i nie mam zastrzeżeń do nikogo.
Refleksja - jeśli ktoś chce się czegoś dowiedzieć, to nie zawsze po to, by się do kogoś przyczepić, kogoś zgnoić, czy pogrążyć. Z mojego doświadczenia z monitoringiem wynika, że często nieprawidłowe funkcjonowanie jakiegoś organu jest skutkiem braku wiedzy. I zwykle dostarczenie odpowiedniej porcji informacji wystarcza, by wyeliminować nieprawidłowości. Taki jest cel moich działań - sprawdzenie, jak jest, czy jest zgodnie z prawem, a jeśli nie - przekazanie rekomendacji, jak powinno być zgodnie z prawem. Oraz sprawdzenie, czy pomogło.
Natomiast jeśli po przekazaniu informacji o nieprawidłowościach nic się nie zmienia, wtedy mamy do czynienia ze świadomym łamaniem prawa. A wtedy mamy podstawy do reagowania.
Zanim rzucimy oskarżenia, zanim będziemy się czepiać, sprawdźmy, jak jest. I dlaczego. Zanim uznamy się za zaatakowanych - sprawdźmy jak jest i dlaczego. Nie jesteśmy swoimi wrogami. Cel mamy jeden - żyć fajnie, w grupie, w dobrze zarządzanym obszarze. Gdzie nie marnują się pieniądze, a ludzie ze sobą rozmawiają. Patrzmy na cel. Bardzo często jest wspólny, nawet jeśli każdy ma inną wizję drogi, jaką chce go osiągnąć.
Pozdrawiam
DorotaM
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Ja nie odpisywałem na te komentarze, bo musiałem zająć się swoim filmikiem. Napisałem jakiś wstępny komentarz, ale go porzuciłem, ze względu właśnie na montaż filmiku o SBO...
OdpowiedzUsuńUzupełniając kwestię skanera - można też zrobić zdjęcia aparatem, albo pójść do urzędu skserować. Chociaż, skoro rada osiedla ma własny budżet, powinna zakupić sobie aparat za 150-200zł, a możne nawet za 400-500, który od razu by pełnił funkcję kamery i nagrywał posiedzenia,no i oczywiście pełnił funkcję alternatywnego skanera.
Proszę sobie wyobrazić, jak publikowanie w sieci nagrań video może wpłynąć na zainteresowanie Mieszkańców sprawami osiedla, jeszcze bardziej ich zaktywizować, zachęcić do uczestnictwa w posiedzeniach. Zaś na samych radnych jak wcześniej psiałem, wpłynie to uspokajająco, a konflikt być możne samoczynnie pod okiem kamery zacznie wygasać, a nie się zaogniać. Warto spróbować!
A jeśli konflikt nie wygaśnie, to przynajmniej Mieszkańcy na własne oczy zobaczą, kogo już w następnych wyborach nie wybierać. Tak czy inaczej, będzie to z korzyścią dla Mieszkańców.
Co do wypytywania o imię, nazwisko, kogo się reprezentuje, to odszukam swój komentarz i go później uzupełnię.
A co do konfliktu... którego podobno nie ma...
Ostatni najświeższy News z 6 lutego 2017 14:53
Spór rad osiedla o Mediatekę na Prawobrzeżu
Samorządowa Rada Osiedla Majowe od kilku lat czyni starania, aby na placu przy ulicy Iwaszkiewicza powstało centrum kultury dla prawobrzeża - informuje Artur Brończyk, przewodniczący Rady Osiedla Majowe. - Bliskość osiedla Słonecznego po drugiej stronie ulicy Łubinowej oraz osiedla Kijewo powoduje, że teren wydaje się idealny do tego celu.
Jednak pod koniec ubiegłego roku trzy rady osiedla - Słoneczne, Bukowe-Klęskowo, Kijewo - złożyły do prezydenta pismo z prośbą o uwzględnienie lokalizacji przy rondzie Reagana. Radni tłumaczyli to tym, że jest to lokalizacja leżąca dokładnie w centrum wszystkich osiedli i najlepiej skomunikowana z osiedlami bardziej oddalonymi, jak Podjuchy, Zdroje czy Dąbie. Tymczasem sześciu radnych z osiedla Kijewo napisało swój list do prezydenta, w którym informują, że pismo Rady Osiedla Kijewo w sprawie innej lokalizacji Mediateki nie może być traktowane jako stanowisko całej rady, ale wyłącznie jej przewodniczącego.
Czytaj więcej: http://www.gs24.pl/wiadomosci/szczecin/a/spor-rad-osiedla-o-mediateke-na-prawobrzezu,11765222/
Jeśli chodzi o te uprzejme wypytywanie o imię i nazwisko - moim zdaniem nikt spoza Mieszkańców nie powinien o to wypytywać, bez wskazania podstawy prawnej. Prawie zawsze czy to policja, czy urzędnik czy papierowy formularz "żądają" od nas podania tych danych w formie uprzejmej prośby, ale jest to de facto żądanie. Przedstawiciele władzy nie mogą sobie tak po prostu prosić o takie dane, tłumacząc się potem, że przecież tylko prosili. Nawet zbieranie takich danych opcjonalnie, powinno mieć swoją uzasadnioną podstawę prawną (władza nie można danych osobowych zbierać na wszelki wypadek). Prosić a nawet żądać bez konkretnego powodu na pewno można prywatnie.
OdpowiedzUsuńNo i na początku, gdy się kogoś nie zna oczywiście, że pytanie o imię i nazwisko jest uprzejme, bo nie ma się powodu, by być niesympatycznym. Trudno by było inaczej.
Jednak co byłoby, gdyby ktoś odmówił podania swoich danych? Jak zostałoby to odebrane? W jakiej w ogóle to stawia sytuacji zapytaną osobę? Nie chciał się przestawić, trzeba na niego uważać, może nie będą dla mnie już tacy życzliwi, będą mi utrudniać uzyskanie informacji, nie dopuszczać do głosu, odpowiadać wymijająco, zbywać mnie... Ja słysząc taką prośbę, mógłbym mieć wątpliwości, jak zareaguje rada, gdy się do tej prośby nie zastosuję. Na pewno stosunek do mnie by uległ nieco modyfikacji.
I po co co w ogóle ktoś o to uprzejmie pyta, w jakim celu są mu te dane potrzebne? Tak sobie? Ktoś chce, to przedstawi się sam bez zadawania mu pytania...
Poza tym ktoś może nie być świadomy swoich praw i nie wiedzieć, że nie ma obowiązku podawania swoich danych i że nie wiąże się to z żadnym ograniczeniem jego praw. Powinien więc być przynajmniej o tym pouczony.
Także mimo uprzejmej formy zadanego pytania (zadała je zresztą jedna osoba), obecnych osób było więcej i nie wiadomo, jak pozostałe osoby by zareagowały na odmowę, czy stosunek do pytanej osoby nie uległby modyfikacji z życzliwego, na obojętny lub negatywny.
A co do siedziby rady i temperatury w niej panującej, to ostatnio znalazłem takie coś...
http://bip.um.szczecin.pl/chapter_50918.asp?soid=42867BFD0DA345DD820309AD82412B60
dotychczas RO funkcjonowała w kościele na plebanii u księdza, było ciepło i wszyscy byli zadowoleni. Przyszła nowa kadencja, nowa Rada Osiedla chciała zmiany i innej siedziby-świeckiej, to oni zdecydowali o zmianie lokalu.
M. Herczyńska- jest zdania, że należy wrócić do dawnej siedziby w kościele, dogadać się z księdzem i w międzyczasie budować nową siedzibę, np na wzór RO Wyspa Pucka.
Nie wiedziałem, że przedstawiciele władz świeckich mogli urzędować w kościele i mogą chcieć tam powrócić : ) Gdzie ten rozdział Kościoła od Państwa : )?