Podstawowe cele budżetów partycypacyjnych to aktywizacja obywateli i budowanie więzi społecznych. Przy okazji powstają inwestycje potrzebne mieszkańcom. Szczeciński Budżet Obywatelski to morderczy wyścig, w którym wygrywa jeden - dwa projekty. Reszta przepada, chyba, że pochylą się nad którymś pomysłem miejscy radni i przeforsują jego włączenie do miejskiego budżetu. Taka konstrukcja SBO gwarantuje wrogość wśród pomysłodawców i absolutny brak zastanowienia nad tym, czy i jakie projekty są mieszkańcom naprawdę potrzebne. Jest konkurs grantowy, który wygrywa ten, kto najgłośniej potrafi swój pomysł zareklamować. Nie ma przekonywania do swoich racji, uzasadniania, dlaczego ten pomysł jest potrzebny i zestawiania z innymi potrzebami zgłoszonymi przez mieszkańców dzielnicy. Brak refleksji nad tym, czy bardziej nam potrzebna kolejna przebudowa alei kwiatowej, czy może świetlica w zapomnianym przez ludzi Załomiu.
Nie akceptując tej formy wykorzystania miejskich funduszy przygotowaliśmy debatę dotyczącą budżetów obywatelskich, ale także innych form finansowania tego, co mieszkańcom potrzebne. Zapraszamy serdecznie już 31.03.2016 o godzinie 18.00 do sali sesyjnej urzędu miasta, pl. Armii Krajowej 1.
Szczegóły spotkania na stronie facebookowej Jawny Szczecin.
Jednocześnie zachęcamy do przesyłania pytań lub propozycji do dyskusji, jeśli nie będziecie mogli wziąć udziału w spotkaniu. Pierwsze uwagi już do nas dotarły, postaramy się przynajmniej część przedstawić na wydarzeniu, a wszystkie wydrukujemy i wręczymy dyrektorowi Pawłowi Szczyrskiemu, który na tym spotkaniu będzie reprezentantem urzędu miasta.
Oczywiście - spotkanie będzie nagrywane, nagrania udostępnimy.
Pozdrawiam!
DorotaM
Monitoring społeczny to forma korzystania z praw obywatelskich i realizowania obywatelskich obowiązków. Jako właściciele mienia państwowego, mamy prawo i powinniśmy wiedzieć, co się z nim dzieje. Na tym blogu będę informowała o prowadzonych przeze mnie monitoringach. Zachęcam do takich działań każdego, kto czuje się mieszkańcem swojej gminy.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz