piątek, 19 lutego 2016

62. W skrócie o wczorajszej debacie

W skrócie dlatego, że w przyszłym tygodniu wrzucę nagranie z debaty, to każdy zainteresowany będzie mógł sobie obejrzeć, jak było.
Z debaty jestem bardzo zadowolona, choć nie przyszło na nią zbyt wielu mieszkańców, a prasa olała nas całkowicie. Mieszkańcy może jeszcze nie rozumieją, że skuteczny nadzór i właściwe zarządzanie miejskimi spółkami to mniejsze opłaty za wodę i śmieci, ale liczyłam na współpracę mediów w zakresie kształtowania postaw obywatelskich, a prosto mówiąc - w uświadamianiu mieszkańców, że to jest ważny temat. Nic to, przyjdzie czas i na prasę. Był jeden z radnych, Wojciech Dorżynkiewicz, który zabierał głos między innymi w sprawie zatrudniania radnych w miejskich spółkach. Obecni mieszkańcy też brali aktywny udział, co mnie bardzo cieszy, bo chcę takich debat, w których gadają nie tylko ludzie za stołem. Ogólnie - idzie w dobrą stronę :)
Dlaczego jestem zadowolona z debaty? Po pierwsze dlatego, że mogliśmy porozmawiać o obawach, jakie mamy w związku z obecnie obowiązującymi procedurami nadzoru nad miejskim majątkiem. Rozmawialiśmy właściwie o wszystkich moich rekomendacjach. Bardzo wsparli mnie Szymon Osowski i Bartosz Wilk, którzy dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem i obserwacjami potwierdzili konieczność ponownego przemyślenia systemu nadzoru. Dyrektorka Biura Nadzoru Właścicielskiego, pani Beata Śmiecińska przyszła jak zwykle - przygotowana i choć nie we wszystkich miejscach zgadzaliśmy się ze sobą, bardzo istotne dla mnie jest to, że zarówno BNW, jak i prezydent widzą potrzebę dyskusji i podjęli decyzję o wprowadzeniu wielu moich/naszych rekomendacji. Poza tym, co już usłyszeliśmy na pierwszej debacie, czyli:
- wnioski o informację publiczną spływające do urzędu miejskiego będą publikowane w miejskim BIP-ie, wraz z udzielonymi odpowiedziami;
- zmieniono zdublowany zarząd ( w dwóch spółkach do niedawna w zarządzie zasiadały te same osoby, co było niezgodne z prawem)
wczoraj padły kolejne deklaracje:
- strony internetowe spółek i ich BIP-y będą aktualizowane na bieżąco, kontrolować to będzie BNW
- na stronach internetowych spółek, podobnie jak na stronie urzędu miasta (też w BIP-ach) pojawią się rejestry umów, a także wnioski o informację publiczną wraz z odpowiedziami na nie
- TADAM TADAM! przygotowywane są jednolite dla wszystkich spółek regulaminy i procedury wyboru członków zarządu spółek w drodze konkursów, planowane wprowadzenie w życie przygotowywanych regulacji to III kwartał 2016 roku.
Nie pamiętam, czy padła deklaracja podania w BIP-ach aktualnych budżetów spółek, czy tylko informacja, że pani dyrektor zgłosi nasz wniosek, ale sprawdzę na nagraniach :)
Ogólnie jestem przeszczęśliwa, bo miałam wrażenie, że konkursy na członków zarządu i członków rad nadzorczych to będzie ostatnia wdrożona rekomendacja, zakładając, że zostanie wdrożona. Oczywiście - apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc chciałabym więcej, ale naprawdę doceniam to, że w sumie niecałe pół roku od publikacji raportu mamy już tyle pozytywnych zmian!
Kiedy dyskutowaliśmy szeroko kwestię zatrudniania radnych w miejskich spółkach, przeczytałam odpowiedź otrzymaną od Technoparku w sprawie Jolanty Balickiej. Szymon Osowski stwierdził, że spółki uczą się opornie i nie skorzystać na cudzych błędach - trzeba każdą zaciągnąć ze dwa razy do sądu, mieszkańcy miasta muszą za to zapłacić, a dopiero po dwóch wyrokach prezesi zaczynają pojmować ideę informacji publicznej, ale też zasady działania miejskich spółek w tym zakresie. Dlatego oficjalnie zaproponował, że może przeprowadzić darmowe szkolenie dla zarządów :)
Wszystko idzie w dobrą stronę i cieszę się, że moje miasto chce utrzymać pozycję lidera, jeśli chodzi o wdrażanie dobrych praktyk. Rozumiem, że nie uda się wszystkiego od razu, ale na pewno się nie poddamy :) Bartosz i Szymon oraz cała Sieć Obywatelska Watchdog Polska bardzo mnie wspierają :)
A propos wspierania - jeśli nie wiecie, co zrobić ze swoim 1% podatku - podarujcie go watchdogom KRS 0000181348. Oni na pewno nie zmarnują tych pieniędzy - w każdej chwili możecie sprawdzić co robią i na co wydają kasę - to liderzy jawności.

To mniej więcej najważniejsze powody, dla których jestem ogromnie zadowolona z debaty :)
Kolejna, jak już zapowiadałam na spotkaniu, poświęcona będzie Szczecińskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Będziemy rozmawiać między innymi o tym, jaki cel przyświeca idei budżetów obywatelskich i jak to wygląda w Szczecinie. Już dzisiaj zapraszamy!

Pozdrawiam!
DorotaM


p.s. Dzisiaj w nocy wyjeżdżam - watchdogi będą mnie szkolić w zakresie pisania. Bym Was nie zanudzała, bym lepiej przekazywała informacje o tym, co robimy i dlaczego.


5 komentarzy:

 1. Kiedy można spodziewać się nagrań z ostatniej debaty :)?

  Przy okazji mam pytanie, czy jest już może wyznaczony lub znany przybliżony termin spotkania na temat SBO i czy będzie to spotkanie oficjalne tzn. w trybie konsultacji z władzami miasta, czy jeszcze takie bardziej luźne i niezobowiązujące?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nagranie powinno być dostępne do jutra, do wieczora. Jeśli nie zajdą nieprzewidziane problemy techniczne :)

  Planujemy debatę o SBO na koniec marca. Uczciwie mówiąc - konsultacje z władzami także są luźne i niezobowiązujące :) Aczkolwiek liczymy na zmianę podejścia. Na naszej debacie chcemy porozmawiać o tym, jakie są cele budżetu obywatelskiego i czy szczeciński budżet obywatelski wpisuje się w te cele. Chcemy wypunktować słabe miejsca poprzednich edycji, by wypracowane w czasie debaty podsumowanie stało się bazą do przygotowania kolejnych odsłon programu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze mówiąc to obecni mieszkańcy wykazali się zaskakującą cierpliwością, bo po godzinie wiele osób miało wątpliwości czy to prelekcja prowadzącej czy debata.

  OdpowiedzUsuń
 4. Każdy ma prawo do przedstawienia swojej opinii o debacie. Pomoże to przygotować lepiej kolejne :)Dziękuję za uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym jeszcze przypomnieć, że na koniec zadawałam pytania, które na naszym facebookowym profilu zadali odwiedzający stronę mieszkańcy miasta :)

  OdpowiedzUsuń