Na naszym kanale na youtube są już nagrania z debaty dotyczącej nadzoru właścicielskiego nad spółkami miejskimi.
Nadzór właścicielski nad miejskimi spółkami- część 1
Nadzór właścicielski nad miejskimi spółkami- część 2
Nadzór właścicielski nad miejskimi spółkami- część 3
Zapraszamy :)
Monitoring społeczny to forma korzystania z praw obywatelskich i realizowania obywatelskich obowiązków. Jako właściciele mienia państwowego, mamy prawo i powinniśmy wiedzieć, co się z nim dzieje. Na tym blogu będę informowała o prowadzonych przeze mnie monitoringach. Zachęcam do takich działań każdego, kto czuje się mieszkańcem swojej gminy.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Dziękuję za udostępnienie nagrań. W poprzednim komentarzu ktoś złośliwie ocenił, że była to godzinna prelekcja prowadzącej. To duża przesada, bo nie było tam ani jednej wypowiedzi, która trwałaby dłużej niż kilka minut. Wypowiadały się na przemian rożne osoby.
OdpowiedzUsuńPrzy okazji chciałbym zapytać o tajemniczą "książeczkę", o której wspomniała dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego i którą Urząd dał Pani do przejrzenia. W książeczce tej miały znajdować się wszystkie istotne dane dotyczące finansów miasta i spółek miejskich typu zadłużenie, bilanse, rachunki zysków i strat itp.
Szukałem jej w dziale finanse i majątek / rating (miała mieć coś wspólnego z ratingiem) ale nie było tam nic podobnego (zakładam że jej w ogóle tam nie ma, jeśli urząd ją Pani na chwilę pokazał a potem zabrał :).
Dlatego chciałbym prosić o bliższe informacje na temat tego dokumentu, jego tytuł, ewentualnie link jeśli jest ona już gdzieś dostępna. Dzięki tej książeczce mieszkańcy nie musieliby zaglądać oddzielnie do kilkunastu BIPów każdej ze spółek, w których i tak zresztą nie ma istotnych informacji. Chyba nie powinno być w niej żadnych tajnych informacji, by urząd ją ukrywał.
Dziękuję za opinię :)
UsuńTa "książeczka" to materiały sporządzane przez Biuro Nadzoru Właścicielskiego między innymi na potrzeby agencji ratingowej. Coroczna informacja na temat spółek miejskich. Dostaje ją także Komisja Budżetu i Finansów Rady Miasta Szczecin. Zawiera dane dotyczące powstania spółki, kapitału zakładowego, organów zarządzających, są też informacje o działalności spółek w ostatnim okresie oraz opis ich sytuacji ekonomiczno-finansowej. Bardzo ciekawie to wygląda, bo rzeczywiście - mamy wszystkie spółki w jednym miejscu, dość syntetycznie opisane. Z tego, co mi wiadomo, nie jest to nigdzie publikowane, a szkoda :) Na pewno będziemy działać na rzecz wrzucenia tego w miejski BIP, bo to ułatwi monitoring mieszkańcom. Patrząc na otwarcie urzędu miasta na moje wcześniejsze rekomendacje liczę, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie :)
Przypuszczam, że tak jak ja mogłam ją obejrzeć w Biurze Nadzoru Właścicielskiego, zostanie udostępniona każdemu mieszkańcowi (jeśli nie, proszę o sygnał), natomiast na pewno nie jest to wygodny sposób na pozyskanie informacji. Można wysłać wniosek o informację publiczną - moim zdaniem nie powinno być problemu z udostępnieniem wersji elektronicznej, bo raport jest przecież gotowy.