Jeśli chodzi o rolę Rady Gminy w podnoszeniu kapitału, to RG powinna podjąć jedną ogólną uchwałę określającą zasady podnoszenia kapitału w spółkach. Jeśli takiej nie podjęła, to każdorazowo powinna podejmować uchwały o podniesieniu kapitału. Ważne jest tu słowo "powinna". Prawo nie przewiduje, że w przypadku braku takiej uchwały RG, podwyższenie kapitału jest nieważne. Tak więc pewnie zdarza się tak, że rady gminy takich uchwał nie podejmują - stąd może wynikać różnica pomiędzy informacjami z uchwał RG, a informacją o aktualnej wysokości kapitału zakładowego zapisaną w KRS.
Uspokoję tych, których zbulwersowała różnica powstała po zamianie majątku miasta na udziały w spółce. Jak się dokopałam, przekazana została tym samym aktem notarialnym na kapitał zapasowy spółki. Jest on przeznaczony na pokrywanie strat, które spółka przynosi. Spółki mają obowiązek tworzenia takiego kapitału, więc ciśnienie mi opadło. :) Mam nadzieję, że Wam również. Choć z moich obliczeń wynika, że gdybyśmy nie przeliczali przekazanego mienia na poziomie jednego komputera, tylko po kwocie całościowej, mielibyśmy (jako udziałowiec w spółce) 73 akcje, a na kapitał zapasowy byłoby trzeba przekazać tylko 386,00 PLN. Jest różnica, prawda?
ZWiK odpowiada mi metodycznie, wniosek po wniosku. W drugim prosiłam o dokument, na podstawie którego członkiem rady nadzorczej został prezydent Krzysztof Soska. Otrzymałam Uchwałę nr 32/2011 z dnia 01.12.2011 r. Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki ZWiK sp. z o.o., w której Przewodniczący Zgromadzenia Wspólników, Piotr Krzystek POWOŁUJE pana Krzysztofa Soskę do składu Rady Nadzorczej Spółki ZWiK sp. z o.o. Jak może pamiętacie, aby członek zarządu miasta mógł zasiadać w radzie nadzorczej spółki, musi być ZGŁOSZONY do niej przez Skarb Państwa (czyli prezydenta):
Czyli najpierw powinno być zgłoszenie przez prezydenta, a potem powołanie przez zgromadzenie wspólników. Brakuje mi zatem dokumentu zgłoszenia i to będzie kolejny mój wniosek do Biura Nadzoru Właścicielskiego, ponieważ przeglądając zarządzenia prezydenta z 2011 roku nie znalazłam w nich informacji o zgłoszeniu prezydenta Soski. Być może nieuważnie szukałam - jeszcze będę się tym dzisiaj zajmowała. Wyszukiwarka na szczecińskim BIP-ie nie działa, albo zarządzenia nie ma :)Zakaz zajmowania stanowisk w organach spółek, o którym mowa w art. 4 pkt 1, nie dotyczy osób wymienionych w art. 2 pkt 1, 2 i 6–10, o ile zostały zgłoszone do objęcia takich stanowisk w spółce prawa handlowego przez: Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 % kapitału zakładowego lub 50 % liczby akcji, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne osoby prawne jednostek samorządu terytorialnego; osoby te nie mogą zostać zgłoszone do więcej niż dwóch spółek prawa handlowego z udziałem podmiotów zgłaszających te osoby.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz