poniedziałek, 26 stycznia 2015

2. PPP czyli Podstawowa Podstawa Prawna

Jest wiele aktów, na bazie których możemy pytać nasze władze i będę się do nich odwoływała w trakcie całego projektu. Tutaj chciałabym powołać się na jeden akt, wagi najwyższej dla Polaka - na Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. U góry macie link do strony sejmowej na której jest opublikowany cały tekst konstytucji, ale przytoczę ten jeden, konkretny artykuł, który potwierdza, że macie prawo pytać.


Art. 61. 
1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.
2. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.
3. Ograniczenie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa.
4. Tryb udzielania informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, określają ustawy, a w odniesieniu do Sejmu i Senatu ich regulaminy.


Uznałam, że powyższy tekst komentarza nie wymaga. Uderzyło mnie na szkoleniu, że prawo do informacji publicznej uznano za jedno z najważniejszych praw obywatelskich i że większość z nas nie ma o tym pojęcia. Ja już o tym wiem, teraz czas na Was.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz